Ako cestovať ako vegetarián


naposledy aktualizované: 03/12/22 | 12. marca 2022

Cestovanie s diétnymi obmedzeniami môže byť náročné, ale nemalo by vás zabrániť tomu, aby ste videli svet – dokonca aj v rozpočte batohu. Vedúca zájazdu Blogger a Food Tour Akila McConnell bola celý jej životný vegetarián. V tomto hosťovom príspevku Akila ponúka tipy a praktické rady pre cestovanie po svete ako vegetariánsky batoh.

Keď hovoríme ľuďom, že cestujeme po celom svete, prvá otázka, ktorú dostanem, je: „Ale ako jete?“

Bol som vychovaný vegetariánsky, uviaznutý svojím vegetariánstvom cez vysokú školu na juhu (krajina zeleniny uvarená šunkovými pätami) a kvôli nášmu výletu okrúhleho sveta som nezmenil svoje stravovacie návyky. Zároveň je stravovanie jedným z hlavných dôvodov, prečo cestujeme, takže jeden rok nudných šalátov a obchodu so zmiešaným tovarom ho nezabránil. Dobrou správou je, že po ôsmich mesiacoch na cestách som stále šťastný vegetariánsky batoh, pretože sledujem tieto štyri pravidlá:

1. Naučte sa miestny jazyk

Mnoho jazykov má slovo, ktoré znamená „vegetarián“, ale často som zistil, že tento výraz sa nepoužíva. Napríklad sme v súčasnosti v Japonsku, kde „bejetársky“ znamená „vegetarián“, ale dostal som veľa prázdnych vzhľadov, pretože Japonci toto slovo nepoužívajú. Na druhej strane, ak požiadam o jedlá „Yasai“, ponúknu mi jedlá na zelenine.

„Vegetarián“ znamená aj rôzne veci v rôznych krajinách. V Thajsku môže preklad pre vegetariánsky tiež znamenať zásoby rýb. Ak poviete „Jai Ka“, reštaurácia vám ponúkne budhistické vegetariánske jedlá, ktoré neobsahujú žiadne mäsové výrobky ani cibuľu ani cesnak.

Aby ste sa ubezpečili, že vaše výživové obavy sú pochopené, napíšte niekoľko fráz skôr, ako pôjdete. “Nemôžem jesť ryby.” Nemôžem jesť mäso. “ Preložte ich do miestneho jazyka, aby ste ich mohli ukázať zamestnancom v reštaurácii. Týmto spôsobom môžete jasne komunikovať a uistiť sa, že každý je na tej istej stránke.

Ak cestujete so smartfónom a máte prístup k údajom, môžete si stiahnuť miestny jazyk a na komunikáciu pomocou aplikácie Google Translate App. Aplikáciu môžete dokonca použiť na skenovanie textu (napríklad ponuky alebo položky potravín) a získať preklad v reálnom čase.

Ďalšou užitočnou aplikáciou prekladu je Vegan Passport, ktorý má obrázky a text v 78 jazykoch. Aj keď je zameraný na vegánskych cestujúcich, a tak vylučuje všetky živočíšne produkty, vegetariáni môžu karty stále používať a prispôsobovať.

2. Urobte nejaký výskum

Happycow.net a jej zodpovedajúci miestni obyvatelia AppFinding, ktorí hovoria anglicky, aby požiadali o odporúčania. Vo Florencii náš majiteľ hotela odporučil reštauráciu Osteria Cipolla Rossa, ktorá sa špecializovala na kreatívne talianske jedlá. Môj manžel jedol dokonale uvarený steak, keď som bol podávaný krásny vegetariánsky entrée pozostávajúci z grilovanej zeleniny a syra.

V prípade ďalších tipov na reštauráciu použite aplikáciu ako Couchsurfing na rozhovor s miestnymi obyvateľmi. Môžete filtrovať miestnych hostiteľov slovami ako „vegetariánsky“ alebo „vegánsky“, takže urobte miestne vyhľadávanie a potom pošlite správu každému, kto zdieľa vašu stravu. Na Facebooku je tiež nespočetné množstvo vegetariánskych a vegánskych skupín, plné miestnych obyvateľov a cestujúcich, ktorí sú pripravení ponúknuť svoje tipy a odpovedať na otázky.

Okrem hľadania konkrétnych reštaurácií preskúmajte miestne špeciality. Takmer každá krajina sa špecializuje na niektoré vegetariánske predmety, ako je tofu a Tsukemono (nakladaná zelenina) v Japonsku, Amarillos (vyprážané plantány) v Portoriku, Gazpacho v Španielsku a bibimbap (zmes ryže, zeleniny a vajíčok) v Kórei.

V niektorých krajinách majú zároveň vegetariánske špeciality „skryté“ mäsové výrobky; Napríklad väčšina thajských a kambodžských receptov sa vyrába z rybej omáčky, takže pri objednávaní týchto jedál je dôležité špecifikovať žiadnu omáčku z rýb.

3. Buďte ochotní ísť ďalej

Na rozdiel od špičkových reštaurácií, ktoré si môžu dovoliť anglicky hovoriaci personál, a množstvo možností, reštaurácie mamičky a pop a stánky na pouličných jedlách, ktoré navštevujú batohy, nemusia mať k dispozícii prísady na varenie vegetariánskych jedál. Ak sa rozprávate s pracovníkom čakania a nemôžu nič urobiť, ďakujeme im za problémy a prejdite do inej reštaurácie. Často by ste mohli skončiť jedením misky bez mäsa, ale to bolo varené s produktom na zvieratách jednoducho kvôli nesprávnej komunikácii.

Pre niektorých to nemusí vyzerať ako veľký problém, ale nejesť mäso na nejaký čas sťažuje vaše telo stráviť. Je pravdepodobné, že skončíte chorý (alebo prinajmenšom s bolesťou žalúdka). Neriskujte svoje zdravie, len zdvorilo povedzte vďaka a pokračujte ďalej.

Ak bývate v ubytovniach, pomáha pri výbere hostela s prístupom kuchyne. Týmto spôsobom, ak cestujete na mieste, ktoré je obzvlášť ťažké nájsť možnosti zeleniny, môžete sa vždy vydať späť do svojho hostela a variť tam.

4. Noste záložné zásoby

Na našom v noci v Austrálii mi boli ponúknuté pečené zemiakové a zemiakové lupienky na večeru, zatiaľ čo zvyšok skupiny jedol grilované kuracie mäso a pečené zemiaky. Doplnil som tento neadekvátny carb-Ťažké jedlo s mojou záložnou skrýšom mreže. Vždy nosíme jednodňové zdravé občerstvenie, ktoré dopĺňame vo veľkých mestách.

Nájdenie vegetariánskych výrobkov vo veľkých mestách je zvyčajne pomerne ľahké: Granolové bary, mix chodníkov, orechy a balíčky sušeného ovocia sú k dispozícii v supermarketoch a obchodoch so zmiešaným tovarom. V malých mestách, kde balené produkty nemusia byť také ľahko dostupné, prenasledujeme susedské trhy pre čerstvé ovocie a zeleninu. Ak idete niekam, čo nemusíte mať občerstvenie, ktoré potrebujete alebo chcete, prineste ich so sebou skôr, ako odídete z domu.

****
Priznávam, že je pre mňa trochu ťažšie nájsť možnosti ako pre môjho všemocného manžela. Napriek tomu môžete vždy nájsť vegetariánske jedlo, ak si myslíte kreatívne. Keďže vegetariánske jedlo sa stalo rozšírenejšími, pre vegetariánskeho cestovateľa znamenalo, že jedenie na ceste už nemusí byť všetky šaláty a cestoviny.
Akilaova myseľ (a pás) sa rozširuje, keď cestuje a jedí po celom svete. V súčasnosti má sídlo v Atlante a vlastní spoločnosť Food Tour Company, Atlanta Food Walks, prehliadka potravín, ktorá vyzdvihuje neobjavené štvrte Atlanty, reštaurácie a umenie, dokonca obsahuje recepty na zdravé a ľahko vyrábateľné jedlá. Keď nie je zaneprázdnená vedením zájazdov, píše a bloguje o jedle.

Ako cestovať po svete za 50 dolárov denne

Môj najpredávanejší sprievodca v brožúre New York Times po World Travel vás naučí, ako zvládnuť umenie cestovania, aby ste vystúpili z vychodenej cesty, ušetrili peniaze a mali hlbší cestovný zážitok. Je to váš sprievodca plánovaním A to Z, ktorý BBC nazval „Biblia pre cestujúcich v rozpočte“.

Kliknutím sem sa dozviete viac a začnite ho čítať ešte dnes!

Zarezervujte si cestu: logistické tipy a triky
Zarezervujte si svoj let
Nájdite lacný let pomocou SkyScanner. Je to môj obľúbený vyhľadávací nástroj, pretože vyhľadáva webové stránky a letecké spoločnosti po celom svete, takže vždy viete, že žiadny kameň nezostane nezostáva.

Zarezervujte si ubytovanie
Svoju hostel si môžete rezervovať s Hostelworld. Ak chcete zostať niekde inde ako v hosteli, použite Booking.com, pretože neustále vracia najlacnejšie ceny za penzióny a hotely.

Nezabudnite na cestovné poistenie
Cestovné poistenie vás bude chrániť pred chorobami, zraneniami, krádežou a zrušením. Je to komplexná ochrana v prípade, že sa niečo pokazí. Nikdy som nešiel na výlet bez toho, pretože som ho musel v minulosti používať mnohokrát. Moje obľúbené spoločnosti, ktoré ponúkajú najlepšie služby a hodnotu, sú:

Safetywing (najlepšie pre všetkých)

Zaistite moju cestu (pre tých nad 70 rokov)

Medjet (pre ďalšie pokrytie evakuácie)

Ste pripravení rezervovať si cestu?
Pozrite sa na moju stránku zdrojov, kde nájdete najlepšie spoločnosti, ktoré môžete použiť pri cestovaní. Uvádzam všetky tie, ktoré používam pri cestovaní. Sú najlepší v triede a nemôžete pokaziť ich pomocou ich cesty.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *