Awamori – Duch Okinawa a Japonská duša


Awamori – miestny duch Okinawa v japonskom ďalekom juhu – stelesňuje osobitnú históriu, kultúru a osobnosť tejto ohromujúcej prefektúry. Tu je to, čo Awamori chutí, ako ho piť a jeho nový vzťah s Yuzu.

Vďaka tropickým pobrežiam oveľa viac ako Havaj, miestom, ktoré je bližšie k Taiwanu ako jeho pevnina a kultúra, ktorá je oveľa viac jej vlastná ako japončina, Okinawa je fascinujúce miesto.

Ale zatiaľ čo Okinawa sa zdá byť „ne-japonský“, je to tiež najviac japonské miesto, aké si dokážete predstaviť.

A možno sú to tieto rozpory, ktoré Dajú Okinawovi ďalšie otrasenie japonskej príchute. Vezmite Awamori ako príklad. Je to ako len najobľúbenejší japonský alkohol – len oveľa viac.

Rovnako ako sa Awamori je vyrobený z ryže. Má dokonca podobný chuťový profil. Ale namiesto len fermentovania ryže na to, aby sa vznikla, čo je podobné alkoholu ako víno, Awamori je destilovaná ryža, ktorá ju umiestňuje do rovnakej kategórie ako gin, whisky a rum.

To, čo vám zostalo, je niečo, čo je úžasne známe, ale zároveň úplne iné. Nemyslíte si, že to vyhovuje Mo dokonale?

Awamori – Duch Okinawa, Japonská duša

Pravdepodobne získal názov z neobvyklých bublín, ktoré sa objavia počas destilovania (AWA – Bubbles and Mori – veľa) Awamori, bol nový koncept pre Okinawa a tiež pre Japonsko. Až do tejto doby región zvládol fermentáciu pre pivo a sake a podobne, ale nie destilujúce.

A čo viac, Awamori sa týkala Okinawy, keď bola táto japonská prefektúra stále ostrovným národom.

Kráľovstvo Ayutthaya (neskôr sa stalo Thajskom) prinieslo pojem destilovanie do Okinawy v 16. storočí, keď sa Okinawa nazýval Kyushu. V skutočnosti sa miestni obyvatelia stále označujú ako Kyushu, podľa štandardných zvykov a náboženstiev svojich predkov.

Sú to jemné rozdiely, ktoré – rovnako ako Awamori – vytvárajú takú jedinečnosť.

Ako sa vyrába Awamori?

Po prvé, liehovary fermentujú dlhú thajskú ryžu s dlhým obilím, ktorá sa vždy používa na výrobu Awamori – a nie na krátke zrno ryžu, ktorá je kvôli tomu. Na fermentáciu používajú čierne kvasinky, ktoré sa nachádzajú iba v Okinawe, čo dáva duchu jeho vlastnú chuť.

Ďalej je táto „pivo“ kašu destilovaná v kvetináčoch s medenými hrncami, aby sa vytvoril ducha, ktorý potom starne rôznymi spôsobmi. Používajú oceľové nádrže, drevené sudy a dokonca aj keramické hrnce – zvyčajne po dobu troch rokov – na vývoj špeciálnej príchuti Awamori.

Pred druhou svetovou vojnou bola v rôznych častiach Okinawa uložená Awamori do 300 rokov. Je smutné, že konflikt to všetko zničil.

Liehovar Helios a jeho Ryukyu Bijin Awamori

Leabina Helios, ktorá robí nielen Awamori, ale aj veci ako remeselné pivo, whisky a červené zemiakové shochu, beží vzhľadom na to 1961 a robí jedného z piatich najlepších mnohých populárnych Awamori v Japonsku.

Ich Ryukyu Bijin Awamori má jasnú a čistú chuť vďaka kvalite neďalekého zdroja vody pre liehovar. Má tiež jemnú sladkosť od starostlivého starnutia.

Celkovo je to pozoruhodne ľahký duch na pitie a neukazuje jeho 40%ABV.

Ako piť ryukyu bijin awamori

Vidíte miestnych obyvateľov v Okinawe, ktorí zdieľajú fľaše Awamori po celú dobu po jedle. Dodávajú do toho dosť ľad a vodu, čo otvára chuť oveľa viac a naznačuje, že môžu mať spolu oveľa viac okuliarov bez toho, aby sa preplnili.

Môžete tiež piť Awamori úhľadné alebo na ľade, aby ste sa tešili z plnej chuti, alebo ju môžete pridať do koktailov naozaj ľahko vďaka svojmu ľahkému profilu chuti.

Alternatívne nám liehovar Helios pre nás veci ešte uľahčil tým, že vytvoril tento kokteil šumivého Awamori v plechovke pripravený na pitie (RTD).

Awamori ide naozaj dobre s citrusmi, takže tieto RTD z Ryuku Bijin a Real Yuzu Juice sú osviežujúce, ale uspokojujú.

Je to skutočná chuť tohto raja v Tichomorí, južných lúčoch vychádzajúceho slnka.

Nájdete Ryukyu Bijin Awamori 700 ml v celoštátnom Dan Murphy 55RRP

Ak ste sa tešili z tohto príbehu, musíte si pozrieť niektoré z našich ďalších článkov o Okinawe:
– Ako sa dostať do Okinawy a prečo to stojí za námahu
– Srdce Okinawa: Čo sú to silové miesta a ako ich nájdete?
– Aké to je v tropickom Japonsku? Pohľadnice z Okinawa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *